Oczyszczalnia
Rolnicze wykorzystanie osadów ściekowych
Co to jest osad ściekowy?
Jest to mieszanina substancji organicznych (biomasa) wyprodukowanych w procesie biologicznego oczyszczania ścieków i osadu wstępnego pozbawionego zanieczyszczeń stałych (papieru, folii, fekali itp. i piasku, które są składowane na wysypisku odpadów).
Osad ściekowy poddawany jest obróbce w celu zmniejszenia jego uwodnienia oraz stabilizowany w komorze stabilizacji osadu KSO i higienizowany wapnem.
osad ściekowy = (ok. 20-16 %)
Korzyści z zastosowania osadów ściekowych
- Zmniejszenie dawek nawozów mineralnych (osad ściekowy jest nawozem organicznym),
- Poprawa struktury gleby: porowatość, przepuszczalność,
- Poprawa zdolności do zatrzymywania aplikowanych nawozów mineralnych,
- Poprawa zdolności do zatrzymywania wody,
- Wzbogacenie humusowej struktury gleby o składniki biomasy i substancje pokarmowe: azot, fosfor, potas.
BEZPIECZEŃSTWO
Zgodnie z ustawą o odpadach (Dz.U. z 2007r nr 39 poz.251) oraz Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 13.07.10r w sprawie komunalnych osadów ściekowych ( Dz. U. nr 137 poz. 924) wytwarzający osady (czyli KPW Gogolin) ) obowiązany jest do przeprowadzania badań stwierdzających możliwość wykorzystania osadów do celów rolniczych.
Osady badane są pod względem:
- zawartości metali ciężkich
- bezpieczeństwa sanitarnego w tym na obecność pasożytów
- zawartości substancji pokarmowych – azot, fosfor, potas.
Należy dodać, że polskie normy zawarte w powyższym rozporządzeniu są bardziej restrykcyjne od norm unijnych.
Badania przeprowadzone przez specjalistyczne jednostki wykazały, iż osady pochodzące z naszej oczyszczalni mogą być wykorzystywane w rolnictwie.
Obowiązkiem badania objęte są również grunty, na których mają być stosowane osady ściekowe na koszt wytwarzającego osady (czyli KPW Gogolin) w celu określenia optymalnej dawki stosowanych osadów.
Zasady współpracy
- KPW Gogolin po podpisaniu notatki o wzajemnej współpracy nieodpłatnie przekazuje osady ściekowe rolnikowi.
- Badania osadów ściekowych i gruntu, na którym mają być stosowane oraz opracowanie dokumentacji prowadzone są na koszt KPW Gogolin
- Ze względów ekonomicznych teren przeznaczony pod rolnicze wykorzystanie osadów musi mieć pow. minimalnie 5 ha lub jej wielokrotność.
- KPW Gogolin zapewnia załadunek i dowóz na miejsce.
- Odbierający osad zobowiązany jest do jak najszybszej aplikacji osadów do gruntu tj. przeorania nawożonego areału.
Należy stosować dawki osadów zgodnie z dokumentacją.
UWAGA !
Zgodnie z art.43 pkt 6 ustawy o odpadach nie można stosować osadów:
- na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody;
- na terenach ochrony pośredniej stref ochronnych ujęć wody, o ile akt prawa miejscowego wydanego na podstawie art. 58 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz.U. z 2005 r. Nr 239, poz.
2019, z późn. zm.[148] ) nie stanowi inaczej;
- w pasie gruntu o szerokości 50 m bezpośrednio przylegającego do brzegów jezior i cieków;
- na terenach zalewowych, czasowo podtopionych i bagiennych;
- na terenach czasowo zamarzniętych i pokrytych śniegiem;
- na gruntach o dużej przepuszczalności, stanowiących w szczególności piaski luźne i słabo gliniaste oraz piaski gliniaste lekkie, jeżeli poziom wód gruntowych znajduje się na głębokości mniejszej niż
1,5 m poniżej powierzchni gruntu;
- na gruntach rolnych o spadku przekraczającym 10%;
- na obszarach ochronnych zbiorników wód śródlądowych, o ile akt prawa miejscowego wydanego na podstawie art. 58 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne, nie stanowi inaczej;
- na terenach objętych pozostałymi formami ochrony przyrody niewymienionymi w pkt 1, jeżeli osady ściekowe zostały wytworzone poza tymi terenami;
- na terenach położonych w odległości mniejszej niż 100 m od ujęcia wody, domu mieszkalnego lub zakładu produkcji żywności;
- na gruntach, na których rosną rośliny sadownicze i warzywa, z wyjątkiem drzew owocowych;
- na gruntach przeznaczonych pod uprawę roślin jagodowych i warzyw, których części jadalne bezpośrednio stykają się z ziemią i są spożywane w stanie surowym - w ciągu 18 miesięcy poprzedzających zbiory i w czasie zbiorów;
- na gruntach wykorzystywanych na pastwiska i łąki;
- na gruntach wykorzystywanych do upraw pod osłonami.
Zachęcamy do współpracy.
Szczegółowych informacji udziela Dyrektor ds. Technicznych 47-320 Gogolin ul. Ligonia 15 tel. 77 423 20 36 lub tel. kom. 502570064 .
Dnia 4.01.2010r. Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Gogolin Sp. z.o.o. przejęło od Zakładów Górażdże Cement S.A.Oczyszczalnie Ścieków w Choruli.
Oczyszczalnia ścieków jest oczyszczalnią mechaniczno - biologiczną z usuwaniem substancji biogennych (N,P), której część biologiczną oparto o dwa reaktory biologiczne z wydzielonymi komorami defosfatacji, denitryfikacji i nitryfikacji. Pojemność czynna reaktorów wynosi 1650 m3.
Parametry projektowe oczyszczalni ścieków wynoszą:
7.500 RLM
Qśrd = 1250 m3/d
Qdmax = 1500 m3/d
Qhśr = 52 m3/d
Qhdz = 94 m3/d
Qhmax = 167 m3/d
Aktualnie na terenie naszego obiektu odprowadzane są ścieki bytowo - gospodarcze i komunalne.
Na skutek wymogów nałożonych przez Pozwolenie Wodno Prawne wskaźniki badań ścieków odprowadzanych do wód lub do ziemi osiągnęły następujące redukcje zanieczyszczeń:
Lp. Wskaźnik Redukcja [%]
1. BZT5 96,30% - 99,29%
2. ChZt 90,52% - 95,99%
3. Zawiesina ogólna 89,42% - 98,88%
Oprócz ścieków komunalnych na oczyszczalni ścieków +N, +P odprowadza się ścieki deszczowe stanowiące mieszaninę wód kopalnianych, wód opadowy i roztopowych z terenu Kopalni Górażdże, Cementowni Górażdże w Choruli oraz wsi Górażdże po uprzednim oczyszczeniu na osadniku ścieków deszczowych o pojemności 2500 m3 . Odbiornikiem oczyszczonych ścieków komunalnych oraz deszczowych jest rzeka Odra z wylotem znajdującym się na 134 km jej biegu.